Věz, že všechno co přichází nečekaně je dar od Boha
a určitě ti přijde k užitku, využiješ-li ho na plno.
Brandon Bays

kategorie
Kategorie
štítky
nejnovější příspěvky
Přeslička na dýchací cesty

Očista dýchacích cest

Tato metoda je od maséra a bylinkáře Pavla Šímy a určitě k ní na internetu najdete mnoho příspěvků. Pavel Šíma ji popisuje ve své knize „Za tajemstvím zdraví- s úsměvem, láskou a rozumem“ vydanou nakladatelstvím Rosalie.

Během dne nadýcháme spoustu nečistot z ovzduší. Tyto nečistoty se usazují na sliznicích nosu a dutin a my je musíme zase dostat z těla ven, pokud tomu tak není, jsme mnohem náchylnější k infekcím (baktere, viry, plísně). A to ještě v případě, že dýcháme nosem. Představte si, jak vypadají vaše plíce a průdušky, pokud dýcháte pusou. Po příchodu domů je tak ideální prohřát nosní vývod teplou vodou a snažit se nosem nečistoty vyfouknout. Mnoho lidí a dětí dýchá pusou, málo smrkají a pak se jejich průdušky stále více zanáší.

Pan Šíma doporučuje prostřiky nosních dutin výluhem z přesličky a anýzu. Špetku anýzu (cca 20 zrníček) a lžičku přesličky dáme do hrníčku a zalijeme vařící vodou (asi 1,5 dcl). Necháme 30 minut louhovat a scedíme. Výluh vydrží pod pokličkou 24, max. 35hodin. Tento výluh nasajeme do stříkačky s obsahem 5ml, lehneme si na záda, hodně zakloníme hlavu a do každé nosní dírky vstříkneme 2,5ml. Hlavu musíme hodně zaklonit proto, aby se výluh dostal do čelních dutin, což je možné, jen pokud ležíte. Pokud by jste zaklonili hlavu v sedě, tekutina by stekla do krku. Velmi pravděpodobně vás to bude pálit – a to hodně (výluh by měl mít cca teplotu těla). U dětí tomu tak nebývá, ani tehdy, pokud mají zrovna zánět dutin nebo rýmu. Sliznice nemají ještě tolik zanesené. Navíc u malých dětí tekutinu nasajeme do kapátka a pomalu kapeme. Tento prostřik musíme aplikovat nejlépe ráno nebo dopoledne, rozhodně ne před spaním, protože hleny se budou uvolňovat postupně a musíme vysmrkávat. V opačném případě by se hleny usazovali, eventuelně sklouzávali do dolních cest dýchacích a zaneřádily by je. Ani je nesmíme polykat. Obsahem bychom infikovali celé zažívání. kolik je to metrů střev, že?

Roztok dezinfikuje zánětlivé procesy, tvořící se od nečistot z dutin. Necháme působit 2 až 3 minuty a vysmrkáme. Postup opakujeme ještě 2krát. Zbytek tekutiny z hrníčku můžeme vypít. Obě bylinky jsou pro tělo prospěšné.

Tato procedura s výplachem dutin není ale prospěšná zdaleka jen pro naše dýchací cesty. Její preventivní efekt je dalekosáhlý. Pokud jej ovšem provozujeme denně a dlouhodobě. Pan Šíma píše ve své knize, že výplachy dutin dělá poctivě několik let a nezná rýmu ani jiné nemoci. Výplachy dutin mohou zlepšit náš zrak, ulevit od senných rým, opakovaných angín a zánětů středouší, ulevit od paradentóz a jiných onemocnění dásní, odlehčit lymfatickým uzlinám, kde se shromažďují škodliviny, které má lymfa odvádět a v dalším sledu se tím tak uleví i ledvinám a močovým cestám. Takže se nedivte, když po nějakou dobu prováděných výplaších nosních dutin mnohé z vás přejdou opakované infekce močového měchýře. Můžete se přestat potit nebo alespoň váš pot nebude nepříjemně cítit. Výplachy jsou také prevencí mozkových mrtviček. Může vás přejít hučení v uších, které se řeší velmi obtížně a víceméně si s tím nikdo neví rady (i když mohou mít původ třeba v zablokované páteři). Pan masér Šíma ani neudělá masáž člověku, který předem neabsolvoval alespoň měsíční očistnou kůru dutin, protože jinak by nečistoty rozváděl masáží dál do těla. Však zatuhlé krční svaly jsou právě důsledkem zaneseného lymfatického systému a překyseleného těla.

Vidíte, že z takto jednoduchého receptu, který vás téměř nic nestojí, čiší neuvěřitelný efekt pro celé tělo. Chce to jen výdrž. Ono si sice můžete nakoupit v lékárně nejrůznější kapky a spreje do nosu, ale ty vám vaši rýmu jen posunou dále do těla. Nezamysleli jste se třeba ještě nad tím, jak vlastně fungují? Pan televizní redaktor si v reklamě vstříkne do nosu nosní sprej Olynth a hle … on dýchá! Kam se ten všechen hlen poděl?  On se ten nos a sliznice musí vyčistit, vše co je tam usazené dostat pryč. Což za vás obvyklé chemické nosní kapky neudělají.

Pokud škodliviny přitěžují uším, tak pomůže vatička namočená ve výluhu šalvěje a heřmánku. Tento výluh můžete aplikovat i do ústní dutiny na bolavé dásně.

V případě bolestí v čelní dutině je vhodné kromě prostřiků používat i zábaly na čelní dutiny. Složení zábalu: podusíme pokrájenou cibuli 3až 4 minuty na trošce vody, smícháme se lžičkou anýzu a lžičkou fenyklu, lze přidat 2 až3 stroužky česneku a vše zabalíme do měkkého tvarohu. Přiložíme na čelo, eventuelně za uši (při bolavých uších) a necháme pod gázou dvě hodiny působit. U dětí asi nevydržíte tak dlouho, ale vydržte, co to dá. Hlavně pozor, ne před spaním!

Mnozí z vás budou překvapení různými reakcemi. Může vám téct nejen z nosu, ale i z očí a uší, můžete častěji chodit čůrat.

Z mé zkušenosti po dvou dnech prostřiků nosu přesličkou se uvolnily takové usazeniny, že se nestačím divit. Určitě vytrvám a vám přeji trpělivost a výdrž, protože ta je u této prevence nejlepší 🙂 

24.4.2013 Stále denně provádím prostřiky a je mi báječně, stále vysmrkávám zvláštní útvary, které mě nepřestávají překvapovat, kde se to vše v mém těle bere? Dnes jsem pocítila také větší množství hlenů tvořených v nose, očistný porgram pokračuje a já mám své ranní prostřiky jako rituál bez kterého si start do nového dne neumím představit tak, jako s mými 10-15 minutami ranní jógy 🙂